FITO-INFO: Slovenski informacijski sistem za varstvo rastlin
FITO-INFO: Slovenski informacijski sistem za varstvo rastlin
FITO-INFO

RESARJI

TOBAKOV RESAR - THRIPS TABACI  Lindeman

Thysanoptera, Terebrantia, Thripidae, Thripinae

OPIS

Imago: Spada med vrste z veliko intraspecifično variabilnostjo. Različne populacije se razlikujejo po obliki kril in obarvanosti telesa, ki lahko variira od svetlo rumene do temno rjave. Tipalnice sestavlja 7 segmentov. Zimske forme so, podobno kot pri vrsti Frankliniella occidentalis Perg., temnejše od poletnih. Odrasli osebki merijo v dolžino do 2 mm. Imajo resasta krila, na telesu so številne sete (setae). Med počitkom ima krila zložena na hrbtu. Kot pri vseh predstavnikih podreda Terebrantia je zadnji segment zadka storžaste oblike. Privlačita jih rumena in bela barva.

Jajčeca: Bela ali rumena jajčeca so mikroskopsko majhna.

Ličinke: Ličinke merijo od 0,5 do 1,2 mm. Njihovo telo je podolgovato, eliptično in vitko. Na svetlem telesu (belo do svetlo rumeno) so dobro vidne temnejše oči. Imajo že kratke tipalnice, nimajo pa še kril. Najraje se hranijo na najmlajših listih.

Pupe: Imajo kratke tipalnice in zasnove kril, ki so sicer vidne, a nefunkcionalne. So svetlo rumene do rjave. Nahajajo se na osnovi rastlinskega vratu ali v tleh. V stadiju pupe se škodljivec ne hrani.

Razširjenost

Vrsta je razširjena po vsem svetu. Svoje gostitelje naseljuje vse od morja pa do nadmorske višine 2000 m.

Gostiteljske rastline - Spada med ekstremno polifagne škodljivce, saj so doslej ugotovili, da napada prek 300 rastlinskih vrst, med drugim por, tobak, vrtnine iz družine lilijevk (Liliaceae), zelje, zeleno, fižol, grah, solato, paradižnik, kumare, nekatere okrasne rastline (npr. nagelj) in druge. Škodljivca lahko najdemo na skoraj vseh gojenih rastlinah in plevelih.

Škoda

V začetku škodi gostiteljskim rastlinam na enak način kot vrsta Frankliniella occidentalis Perg. Med strganjem povrhnjice in prebadanjem rastlinskih celic pa izloča škodljivec snovi, ki mu služijo za lažjo prebavo tkiva gostitelja. Pozneje posesa tkivno vsebino. Vrsta Thrips tabaci Lind. ima najraje mlade rastline oziroma najmlajše organe rastlin. Napad škodljivca na mladih (še ne do konca razvitih) delih rastlin vpliva na pojav lukenj na iz njih razvitih organih. Neposredna škoda se kaže tudi v srebrnkastih zaplatah ali progah (manjše kot pri vrsti Franklniella occidentalis Perg.) na listih. Te se svetijo v sončnem vremenu. Tako poškodovani listi hitreje oddajajo vodo, vanje pa tudi lažje prodrejo različni patogeni. Podzemni organi napadenih rastlin (npr. gomolji) hitreje dozorijo in so manjši od zdravih. Tobakov resar je tudi prenašalec nekaterih virusov in rastlinskih bolezni (npr. Alternaria porri - porova škrlatna pegavost).

Razvojni krog

Samice vstavljajo jajčeca posamično v rastlinsko tkivo. Najraje jih odlagajo na listih, kotiledonih in cvetovih. Vrsta konča razvojni krog v 14 do 30 dneh, odvisno od temperature okolja. Imagi običajno živijo do 20 dni. Za razmnoževanje se škodljivcu ni potrebno pariti, vendar se iz tako odloženih jajčec razvijejo samo samice. Samice odložijo do 80 jajčec.

VARSTVO

Poznamo nekaj naravnih sovražnikov tobakovega resarja, ki so nam lahko v veliko pomoč pri zatiranju škodljivca. Žal pa nobeden med njimi ni sposoben sam zmanjšati škodljivih populacij na nižjo, gospodarsko nepomembno raven. Z intenzivno rabo insekticidov zmanjšujemo tudi številčnost naravnih sovražnikov. Škropimo pri višjem tlaku in z večjo količino vode.

Za monitoring tobakovega tripsa najpogosteje uporabljamo modre, redkeje rumene lepljive plošče.

 

Besedilo: Stane Trdan, BTF-Agronomija

New Page 1
FITO-INFO: Slovenski informacijski sistem za zdravstveno varstvo ratlin